Shopping Cart

KAKAO, które leczy

Kakao to lekarstwo serca? 

Czy Twoje pierwsze skojarzenie z kakao to oczywiście czekolada? Nie koniecznie! Dzisiaj, pragnę przybliżyć Ci temat kakao nieco bliżej. Zacznij go używać bo naprawdę warto.

Czym jest kakao? 

To ziarna drzewa kakaowca, które rosną w Ameryce środkowej i południowej.

Zanim poznasz jej cenne wartości warto poznać historię kakao.

Zapoczątkowali ją Majowie. Czekolada była dla nich boskim napojem. To właśnie  im zawdzięczamy ten dobroczynny smakołyk. Kakao nie bez powodu nazywane jest “napojem  bogów” lub “czarnym złotem Majów”

Będąc w Kostaryce, w panamskiej wiosce na prywatnej, organicznej plantacji, miałam przyjemność uczestniczyć w tradycyjnej ceremonii powstania naturalnej czekolady i kakao.Podczas tego procesu zauważyłam, że Indianie faktycznie podchodzą do tej rośliny z wielkim szacunkiem, wierząc iż bóg żyje w tej roślinie.  

Jak powstaje tradycyjne kakao? 

Najważniejszą rzeczą jest to, że kakao ma energię kobiecą – wzmacniającą.  

Indianie – TIKOS ( tak nazywa się naród ) uważają, że tylko kobiety – TIKA (kobieta) może dotykać kakao. Ich najważniejszą ceremonią jest picie kakao. To kobiety zajmują się uprawą drzew kakaowca i przygotowywaniem kakao. Uważają, że wówczas cała moc boga, cała siła wstępuje w nie. Indianie wypijają około 40 filiżanek kakao tygodniowo. 

Nadają intencję, modlą się i dzielą tym napojem często wymawiając „PURA VIDA”  co znaczy „czyste życie”. Ten zwrot ma rozładować każdą trudną sytuację.

Jak wygląda proces przygotowania napoju bogów? 

Kiedy już owoc kakaowca dojrzał, wyjmowane są ziarna i prażone na płycie pod ogniem, kobieta pracuje całym ciałem mieszając ziarna aby płynęła energia. Uprażone ziarna wydobywają intensywny, słodki zapach.  Później miażdży się je używając głazów, następnie ręcznie przecedza przez sito, oddzielając skorupki od kakao po czym mieli na masę. Gotowa masa kakaowca jest tłusta, przypomina konsystencję masła. Do tego czasu gotuje się pod ogniem woda. W następnej kolejności do kotła gotującej się wody dodawane są w odpowiedniej kolejności przyprawy, głównie cynamon. W tym czasie nadaje intencję aby bóg nadał specjalnej mocy temu kakao. 

Do tej pory określa się ją jako pokarm bogów. Z wielkim szacunkiem przygotowuje się kakao i uprawia kakaowce … ale Wróćmy do Europy. 

Na półkach sklepowych mamy różne formy kakao i różnorodne czekolady, którego przecież głównym składnikiem jest kakao. To właśnie kakao jest odpowiedzialne za właściwości zdrowotne czekolady. 

Czym różni się surowe kakao od tego, które jest powszechnie znane?  

Zwykłe, klasyczne kakao jest niestety poddane obróbce i jednocześnie pozbawiane właściwości  zdrowotnych antyoksydacyjnych, w które kakao jest bardzo bogate. Oprócz kakao w składzie często pojawia się biały cukier, mleko, emulgatory i aromaty… Takich  produktów nie polecam!!!!

Jakie składniki zawarte są w surowym kakao ? 

Ziarna kakaowca – plantacja rodzinna

1.

Największą koncentrację antyoksydantów, więcej niż jakikolwiek inny pokarm. Naukowcy potwierdzają, że nawet 15 razy więcej antyoksydantów niż czarne jagody,  jagody acai czy granaty.

2.

To najbogatsze źródło magnezu na świecie! Bogate źródło chromu, potasu, manganu oraz łatwo przyswajalnego wapnia. Okazuje się, że porcja surowego kakao zawiera więcej cynku niż większość warzyw lub ziaren. 

Więc już wiesz, że to produkty o zupełnie różnych właściwościach.

Na co pomoże surowe kakao? 

WZMOCNI UKŁAD KRĄŻENIA.

Może uchronić przed zawałami serca oraz miażdżycą. Ponadto surowe kakao tak jak już przeczytałeś powyżej  jest wyjątkowo bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniami i pomagają zmniejszyć ilość złego cholesterolu jak również zredukuje ciśnienie krwi. 

SKUTECZNIE ŁAGODZI DEPRESJĘ I STRES.

Surowe kakao jest bogate w naturalne źródło magnezu więc ma dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Łagodząc skutki stresu, zwiększy wydajność umysłu, koncentrację. Doskonale wpływa na pracę układu trawiennego, odpornościowego i hormonalnego. Warto zadbać aby go nie zabrakło w naszym organizmie. 

NATURALNY AFRODYZJAK

W surowym kakao kryje się związek poprawiający nasz nastrój. Powoduje uwolnienie endorfin. Sprawia, że patrzymy na świat przez różowe okulary. Zawiera substancję wywołującym uczucie euforii. Anandamid jest związkiem, który jest naturalnie produkowany w organizmie po wysiłku fizycznym i jest uwalniany, gdy czujemy się wyjątkowo dobrze. Dzięki kakao możesz poprawić sobie humor i samopoczucie. 🙂 

WYDŁUŻA ŻYCIE

Żródłem będzie ilość antyoksydantów, które zapobiegają gromadzeniu się wolnych rodników, przez co opóźniają procesy starzenia się komórek. Innym ważnym antyoksydantem zawartym w kakao są katechiny, których systematyczne wnikanie w nasz organizm pozwala komórkom organizmu na szybszą i lepszą regenerację. Katechiny działają energetyzująco na komórki i spowalniają procesy starzenia. To dobry powód by sięgać po surowe kakao. 

WSPOMAGA KONCENTRACJĘ

Kakao ma działanie lekko pobudzające i rozjaśniające umysł. Dzięki zawartości niewielkiej ilości kofeiny i teobrominy, ( jest tu dużo mniejsza niż np. w kawie), która stymuluje centralny układ nerwowy, rozszerza naczynia krwionośne.

Dzięki dużej zawartości magnezu, wapnia, chromu, żelaza, manganu i cynku kakao redukuje stres i wyczerpanie i świetnie wpływa na koncentrację. Surowe kakao polecane jest szczególnie wszystkim przemęczonym i zestresowanym osobom. Idealna przekąska w ciągu stresującego dnia w pracy.

 Jak włączyć kakao do nawyków żywieniowych? 

  • ZOBACZ MOJE ULUBIONE PRZEPISY Z KAKAO W ROLI GŁÓWNEJ
  • SZEJKI
  • ŚNIADANIA
  • OBIADY
  • SAŁATKI
  • DESERY

1 JEDZ CODZIENNIE CZEKOLADĘ 

Tradycyjne przygotowanie kakao – Kostaryka

Jaka czekolada jest najzdrowsza? 

Nie myl z czekolady gorzkiej z czekoladą mleczną lub białą, która nie ma nic wspólnego z czekoladą.  Czekolada mleczna lub biała zawiera PRZEDE WSZYSTKIM CUKIER, przetworzone kakao, mleko I CAŁEym mnóstwem INNYCH chemicznych DODATKÓW.

Surowa gorzka czekolada to zdecydowanie zdrowszy wybór. Im bardziej gorzka czekolada tym więcej zawiera kakao. Najlepsza to taka, która przygotowana jest z surowego ziarna kakaowca, rozcieranego i konszowanego na zimno (konszowanie to mieszanie i przerzucanie masy czekoladowej podczas produkcji). Gorzkie zaczynają się się od zawartości kakao 35% lecz to zdecydowanie za mało. Najlepiej jest sięgać po czekoladę zawierającą minimum 75% kakao. Okazuje się, że ze względu na sporą dawkę magnezu wystarczą cztery kostki czekolady dziennie aby pokryć zapotrzebowanie magnezu u dorosłego człowieka. Natomiast spożywanie czterech kostek  dostarczają około 30% zapotrzebowania dziennego w żelazo. Aby zwiększyć przyswajalność żelaza, warto do gorzkiej czekolady dołączyć witaminę C. Polecam np. pomarańcze lub dziką różę.

W pełni skorzystasz z walorów zdrowotnych gorzkiej dobrej czekolady pod warunkiem, że będziesz spożywać regularnie a nie tylko okazjonalnie.  A dodatek owoców stanie się przyjemnością.  

KAKAO CEREMONIALNE

kako ceremonialne

Gatunków kakao jest wiele lecz rzadko kiedy jest napisana nazwa odmiany na etykiecie. Kakao ceremonialne jest poddane wcześniej pewnej obróbce cieplnej poniżej 40 st. Sprzedawane jest w sklepach ze zdrową żywnością w postaci kostek lub tafli zastygniętej masy. 

Takie kakao ma swój wyjątkowy aspekt duchowy. Ta uzdrawiająca roślina, w piękny i zauważalny sposób odpręża umysł, reaguje uspokajająco dla stresującego życia. Działa na wielu polach – szczególnie na przestrzeń serca. Otwiera serce, łagodnie wprowadza w uczucie błogości, lekkości, otwartości na wybaczanie. Zmienia świadomość, pobudza pasję życia i kreatywność. Wprawia w błogostan. Absolutnie nie jest to działanie psychodeliczne, jeśli ktoś szuka takich wrażeń to nie zostaną one spełnione. Działa jedynie odprężająco i rozluźniająco. 

W wielu szkołach jogi lub podobnych miejscach organizowane są Ceremonie Kakao. Połączone są często z tańcem intuicyjnym. Ceremonia może być doświadczeniem medytacyjnym, głębokiego oddychania, wsłuchiwania się w sygnały ciała i odczuwania poprzez serce. Towarzyszy muzyka i mantry. Polecana jest szczególnie dla tych, którzy potrzebują rozluźnienia ciała i umysłu. Takie spotkania mają charakter zazwyczaj kameralny. Ceremonia kakao jest od stuleci  przeprowadzana przez plemiona pierwotne Środkowej Ameryki. Na czas tej ceremonii każdy z uczestników ustanawia osobistą intencję i przyzwala na to, by kakao pomogło odkryć to, czego domaga się Dusza. Taki napój obniża poziom napięcia i stresu, dlatego po wypiciu kakao uczestnicy czują sie rozluźnieni, odprężeni i weseli. 

Jak przygotować kakao ceremonialne w domu? 

Można przygotować na bazie ciepłej wody lub mleku roślinnym. Rozpuszczamy kakao w gorącej wodzie lub mleku roślinnym (nie doprowadzamy do wrzenia oraz wysokiej temperatury)  Można dodać przyprawy korzenne.  Kiedy warto zastosować? Po zakończonym, stresującym  dniu, Pijemy małymi łykami słuchając  relaksującej muzyki w domowym zaciszu.  Rano budzimy się zrelaksowani i bardziej wypoczęci.  Każdy ma swoje doświadczenia na każdego działa inaczej.

Podsumowując

Roślina kakao na pewno należy do tych, które mają bardzo wszechstronne lecznicze działanie. Pomaga w około 100 różnych chorobach i dolegliwościach.  Ochroni nas przed stresem, wirusami, i innymi chorobami, dlatego ludzie powinni nauczyć się cenić ten wspaniały naturalny lek i nauczyć prawidłowo go stosować.

Jednym słowem kakao pomaga czerpać radość z życia a kawałek dobrej najlepiej surowej czekolady będzie idealnym prezentem dla ukochanej osoby:)

ZOBACZ przepisy z udziałem surowego kakao

Regina Bukowska Świat – Kostaryka

Gdzie kupuję surowe kakao?

Przy współpracy z wydawnictwem Zdrowie bez leków” https://www.zdrowiebezlekow.pl/zdrowa-zywnosc/16148-prawdziwe-nieodtluszczone-kakao.html

Dla społeczności Regina Bukowska Świat mamy rabat 10% HASŁO: RBS

Korzystajmy 😉